Balzac Honoriusz — Komedia Ludzka: Dzieła zebrane w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie.

 

Co można zyskać na ponownym odczytaniu Dzieł Balzaka Komedii ludzkiej?

 

Jak nie należy robić interesów? Dlaczego trzeba koncentrować się na jednym?  Jak poradzić sobie z ludzką próżnością? Jak można po zdobyciu majątku i jego stracie, powstać z popiołów i ponownie działać owocnie?

balzac dzieła oprawione w skórę

Kto? Jak nie Balzak mógłby trafniej o tym powiedzieć.

Wielokrotny przedsiębiorca i wielokrotny bankrut. Udzielił swego praktycznego doświadczenia Sechardowi, Marcasowi, Rubempre, Birotteau i innym postaciom na kartach Straconych złudzeń, Cierpień wynalazcy, Córki Ewy, Kawalerskiego gospodarstwa, w całej właściwie Komedii ludzkiej.

Był poetą pieniądza, któremu nadał artystyczną rangę. Czytając Balzaka możemy zauważyć potężną, niemal symboliczną siłę pieniądza, wypełniającą każdą życiową przestrzeń. Widzimy, jak krąży w krwiobiegu społecznym, kształtując drobne i wielkie sprawy ludzi. Przekonujemy się, czym jest pieniądz w nowożytnym społeczeństwie i jak ważny jest dla zrozumienia życia i ludzi.

komedia-ludzka-balzac-d

Genialny Balzak stworzył największy z istniejących cykl powieściowy.

Teofil Gautier stwierdził, że powiedzenie Dumasa ”Jest to istota, która po Bogu najwięcej stworzyła” bardziej niż do Szekspira pasuje do Honoriusza Balzaka.

Odkrył wielkość szczegółu. Opisy są tak precyzyjne i powiązane ze sobą pajęczyną tysięcy nici, że świat balzakowski wydaje się czytelnikowi bardziej realny niż jego rzeczywisty. Pierwsze karty czyta się z wysiłkiem, dalsze z namiętnością, a kończy z uczuciem żalu. Wgryzając się krok po kroku w Komedię ludzką ogarniamy myślą potężną całość i odtąd już będziemy powracać z rozkoszą do lektury, by odkrywać nowe związki i inny świat, bez którego będzie nam trudno żyć.

Nasza spostrzegawczość tak się wyostrzy, że jak stwierdził Oscar Wilde „Konsekwentne studiowanie Balzaka przemieni naszych przyjaciół w cienie, znajomych w cienie cieni…”

W Fizjologii małżeństwa – Małych niedolach pożycia małżeńskiego, które opatrzył ostrzeżeniem „Damom wstęp wzbroniony”, wyprzedził głębią myśli swoją epokę. Możemy wytropić jego niewątpliwy wpływ na Lindsayowskie, dość nowatorskie nawet na dzisiejsze czasy, Małżeństwo koleżeńskie.

Fizjologia małżeństwa powstała jako żart, skrzy się od błyskotliwych skojarzeń i obserwacji, ale też daje satysfakcję poznawania nieprzemijających prawd życiowych.

Czy zwykłe życie może mieć swój urok? Jak sugestywną można stworzyć apoteozę codzienności? Opis uczty u Taillefera, gdzie myśli biesiadników buzują jak młode wino i perlą jak szampan, jest sam w sobie smakowity, podobnie jak kolacje dziennikarzy w Straconych złudzeniach. Od Balzaka nauczymy się, jak delektować się drobiazgami, jak nadać piękno każdej chwili.

Pieniądz to tylko narzędzie – uważał Balzak.- Prawdziwymi dźwigniami nowoczesnego świata są inteligencja i wola.

Komedia ludzka liczy 19 tomów studiów obyczajowych, 1 studiów analitycznych i 4 filozoficznych, czyli razem 24 tomy.