Długosz Jan — Kroniki: kolekcja w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie w skórę

Słynne Roczniki czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza.

Jak niebezpieczne one były może świadczyć fakt, że konfiskowano nawet kroniki innych autorów za to tylko, że cytowały niektóre ich fragmenty.

Długosz pracował nad kronikami, zajmującymi jedno z poczesnych miejsc w historiografii średniowiecznej, 25 lat. Dlaczego nie mogły się ukazać aż przez ponad 100 lat? Z jakiego powodu to dzieło wydrukowane 135 lat po śmierci autora w nakładzie 1045 egzemplarzy zostało dekretem Zygmunta III z 20 XII 1615 r zakazane i poddane konfiskacie. Co spowodowało, że musiało czekać na kolejną publikację następny wiek?

Czy obawa, że dokładne opisy dróg i rzek, stanowiące ścisłą tajemnicę mogłyby wpaść w ręce wroga? Czy zakaz powodował lęk przed wydobyciem na jaw wielu tajemnic królestwa?

Tak wielkich, że zagrażały dziedzicznym prawom dynastycznym. Kroniki rzeczywiście są niezwykle ciekawym, cennym i przebogatym źródłem wiedzy o średniowiecznej Polsce. Zdradzają tajemnie najcięższego kalibru, choćby niesławną sprawę królowej Zofii?

Kto w końcu wydał dzieła pierwszego polskiego historyka? Cudzoziemcy. ”Hańbą narodową” – określił to znany bibliotekarz Łukasz Gołębiowski.

Wspaniała kronika, której przyjemność czytania jest niedopisania, ukazywała się po wojnie , mimo nieporównywalnych możliwości, również zbyt długo. Zajęło to ponad 45 lat.

Pięknie oprawione kroniki bez wątpienia staną się ozdobą i dumą nielicznych bibliotek domowych.