Kopaliński Władysław — Słowniki: Kolekcjonerski zestaw w artystycznej, ręcznie wykonanej oprawie w skórę

Słynne słowniki Kopalińskiego, fundamentalne dzieła leksykograficzne i encyklopedyczne w 12 tomach.

Genialność słowników Kopalińskiego jest potwierdzona przez wielu wybitnych humanistów.

– Wielki hołd oddaję temu Polakowi (…) kłaniam się nisko jego pamięci – To jest człowiek, który (…)tyle dokonał w pojedynkę, to jest wręcz niewiarygodne – powiedział prof. Jan Miodek.

-Przyniósł kulturze, w dziedzinie tak ważnej jak słowniki, niezliczone skarby i zostawił ogromne dziedzictwo – powiedział literaturoznawca i krytyk literacki, prof. Jacek Trznadel. Przyczynił się on niesłychanie do rozwoju kultury językowej, do rozwoju świadomości językowej i kulturowej – podkreślił literaturoznawca. Trznadel nie krył podziwu dla pracy, jaką wykonał Kopaliński. – To było dzieło właściwie jednego człowieka – powiedział. Tworzył wiekopomne pomniki chwały języka dla kultury swojego narodu.

-Mam wszystkie jego książki i uważam, że bez którejś z nich byłbym uboższy – tak o spuściźnie Władysława Kopalińskiego powiedział językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, Jerzy Bralczyk. Językoznawca z UW zwrócił uwagę, że jako pierwsze skojarzenie z nazwiskiem „Kopaliński” nasuwa się słowo „słownik”. „Jego Słownik wyrazów obcych jest chyba najbardziej znaną wśród innych tego typu pozycji” – zwrócił uwagę Bralczyk. Jak dodał, w książce tej hasła nie tylko tłumaczą znaczenie wyrazów, ale i odwołują się do zjawisk kultury, kierują do mitów i symboli. Między innymi z powodu erudycji autora, jego dzieła, „oprócz tego, że są słownikami, są także wciągającymi książkami do czytania” – zauważył Bralczyk dodając, że sam sięgał do nich niezwykle często. Prof. Bralczyk ocenił Kopalińskiego jako jednego z „kilku wielkich słownikarzy w naszej kulturze”. Profesor zwrócił uwagę, że dzisiaj słowniki są najczęściej dziełem wielu ludzi, wielkich instytucji. Natomiast Kopaliński tworzył je sam. Okazuje się, że praca człowieka kultury i nieprawdopodobnej erudycji może dawać znakomite efekty bez sięgania po najnowsze technologie komunikacyjne – podkreślił.

Zbiór dzieł zawiera następujące tytuły:
Słownik mitów i tradycji kultury
Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem
Słownik symboli
Słownik przypomnień
Encyklopedia „Drugiej płci”
Opowieści o rzeczach powszednich
Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy